רצפת שיש יוצרת מראה מבריק ויוקרתי בכל חלל בו היא ממוקמת בין אם זה בבית בפרטי, בדירה או בחלל עסקי או ציבורי. השיש הוא מוצר עיצובי ופרקטי כאחד ומומלץ ביותר לצורך ריצוף. שיש, לעומת כל ריצוף אחר, עמיד במיוחד בפני שחיקה והתבלות, אך יחד עם זאת, אינו מוגן לחלוטין מפגיעה לאורך זמן. ליטוש היא פעולה שניתן לבצע במרבית סוגי המרצפות מהסוגים השונים, מלבד שיש גרניט פורצלן וקרמיקה.

מדוע מבצעים ליטוש שיש?

כאשר שיש משמש לריצוף הוא מתבלה עם הזמן. גם השיש האיכותי ביותר זקוק לפעולות תחזוקה בכדי לשמר את איכות הברק. לרוב, על שיש המשמש לריצוף נוצרים כתמים מחומרים שונים, שריטות מגרירה של רהיטים ואף סדקים שיש למלא באופן מקצועי. כמו כן, לעיתים יש צורך במכונת ליטוש על מנת לתקן פערי גובה בין מרצפות השיש הנוצרים עם הזמן. ליטוש שיש מחדש ומחייה את המראה היוקרתי של השיש, ובכך חוסך החלפת הריצוף כולו. תהליך הליטוש פשוט וזול משמעותית מתהליך של החלפת הריצוף, ולכן מומלץ לבצע תהליך זה מידי כמה שנים, תלוי מצב השיש וסוג השיש.

כיצד מבוצע הליטוש?

קיימים כמה וכמה סוגי שיש הנפוצים לשימוש לצורך ריצוף. לכל סוג שיש דרושה התמחות מקצועית בליטושו על מנת לעשות זאת כהלכה ולא לפגוע בשיש. סוגים נפוצים של שיש הינם: שיש חברון, שיש פרלטו, רזינה, רפאל, סרפגנטה ושיש קרמה. כאשר מבוצע תהליך של ליטוש שיש מקצועי הוא כולל כמה שלבים:
• שלב ניקוי יסודי של משטח השיש לפני ביצוע הליטוש
• מילוי כל הסדקים שנוצרו עם הזמן בשיש באמצעות דבק המותאם לשיש ובמידת הצורך מתבצע פתיחת הרווחים בין המרצפות ומילוין בדבק התואם את צבע הרצפות למראה טבעי.
• ליטוש באמצעות מכונת ליטוש שיש מקצועית, אשר חושפת את שכבת השיש הראשונה, ובכך מתגלה שכבת שיש חדשה, נקיה וללא שריטות וכתמים. שלב זה מבוצע בהתחלה באמצעות ליטוש גס בדרגה 1 וממשיך עד לליטוש עדין בדרגה 5 באמצעות דיסקית ליטוש מצופה באבקת יהלום.
• שלב מריחת חומר מגן והברקת השיש עד ליצירת מראה חדש, מבריק ויוקרתי. שלב זה מבוצע באמצעות חומר הנקרא סילר והוא מאפשר הברקה קריסטלית. ציפוי בסילר ישמר את פעולת הליטוש ויגן על השיש לאורך זמן.

ליטוש שיש מקצועי

בדומה לפעולות אחרות, גם ליטוש של שיש יכול באופן עקרוני להיעשות באופן עצמאי. האפשרות לליטוש של שיש קיימת גם בצורה ידנית, ללא שימוש במכונת ליטוש מקצועית. ליטוש ידני יכול להביא לתוצאה סבירה, אך חוסר התמצאות בתהליך עשוי לגרום לנזק ממשי ובלתי הפיך לשיש עד מצב שיהיה צורך בהחלפתו. ליטוש באמצעות מכונת שיש מקצועית לעולם יביא לתוצאה טובה, חלקה ומבריקה יותר. בבחירת חברה לצורך ליטוש השיש חשוב לוודא כי אכן היא מומחית בביצוע פעולת ליטוש השיש, בקיאה בסוגי השיש השונים ובפעולת הליטוש הדרושה לכל סוג וסוג.